Важливе
Один день на фестивалі «ТуСтані»

Один день на фестивалі «ТуСтані»

Ти любиш середньовічну культуру та естетику? Мрієш потрапити на справжнє лицарське дійство? Втомився від сучасного пластмасового світу і хочеш поринути в інший світ? Тоді тобі неодмінно варто з’їздити на фестиваль “ТуСтань», який щороку відбувається поблизу села Урич на Сколівщині, на території заповідника, де багато віків тому на розкішній скелі красувалася однойменна фортеця. Вона була не тільки прикордонним центром між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною, а й митницею та соляному шляху, а згодом була центром волості.

В пам’ять про ті часи у 2006 році й було засновано фестиваль, мета якого – донести сучасному поколінню середньовічну культуру і традиції. І чи не найбільшу роль тут відіграють клуби реконструкторів та їх учасники, вбрані у тодішню одежу. І от, 4 серпня тут зібралися лицарі, принцеси та аристократи, селяни та міщани, навіть чернець у каптурі – усі вони впадають в очі одразу після приїзду на територію фестивалю. Вбрані в дусі Середньовіччя не тільки дорослі, а й діти, і схоже, що це їм подобається.  Особлива вражає 9-річна дівчинка з клубу «Каретний двір», яка вміло та професійно їздить верхи і навіть виконує складні маневри. Сам клуб займається розведенням коней, які походять від справжніх лицарських жеребців, а також реконструює лицарські традиції. Пані Валентина, директор клубу, охоче розповідає всім охочим про особливі можливості коней, лицарські бої, а також дає потримати точну копію середньовічного шолома. Інший клуб, «Відірвана бірка», відтворює побут середньовічної Скандинавії. Одна з його учасниць, Олена, яка, до речі, захопилася реконструкцією завдяки «ТуСтані», каже, що їхня спільнота має чимало норманських знахідок з території України, що свідчить про контакт між обома культурами.

Після обіду між лицарями з різних клубів розпочався справжній турнір. На окреслений дерев’яною  огорожею ринг виходили сміливці, щоб взяти участь у двобої, при чому не симульованому, як це часто буває, а справжньому, а це завжди небезпечно. Клопоту завдавала також надмірна спека, через яку один з бійців у важких обладунках втратив свідомість… Кінний  турнір мав мирний характер і складався з різних завдань, які демонструють спритність вершника та коня. Троє чоловіків та одна жінка боролися за увагу Прекрасної Дами, і в результаті посадити красуню на свого коня довелося пані Валентині з «Каретного двору». Що ж, і таке буває.

Окрасою вечора став виступ етно-гурту «ЯгОди». Четверо чарівних дівчат та один запальний юнак, банджо, акордеон, дримба і фольклор народів Східної Європи зумів запалити відвідувачів та підготувати до основного дійства – театралізованої оборони Тустанської фортеці від війська кочівників, яка містила всі елементи середньовічної битви – смолоскипи, вогняні стріли, великий таран, «криваву січу», яка закінчилася, як завжди, перемогою тустанців.

А ще було відкриття «туристичного барометра», на яке приїхав Голова Верховної Ради Андрій Парубій, «Середньовічний університет», де, зокрема, відбулася цікава лекція про тодішню медицину, яка дещо розбила стереотипи про середньовічну відсталість; «Духовна галявина», де відбувалися бесіди з отцем Дмитром Романком на тему сім’ї, «театр», де всі події чомусь так і не відбулися…

Та що б там не було, фестиваль «ТуСтань» – це справді хороший спосіб поринути в Середньовіччя, відчути його дух і поглянути на нього по-новому. Сюди хочеться повертатися.

Фото з Інтернету

Автор: Michael Sokulskiy