Важливе
‘‘Все те незриме світло’’ Ентоні Дорр: розплющте очі і побачте якомога більше, перш ніж вони заплющаться навіки

‘‘Все те незриме світло’’ Ентоні Дорр: розплющте очі і побачте якомога більше, перш ніж вони заплющаться навіки

      Молодий американський письменник Ентоні Дорр підкорив вибагливого читача своєю книжкою про Другу світову війну. Планету невпинно сколихують війни. Українці досі не оговталися від початку ведення бойових дій на Сході країни. Люди бажають бодай часом забувати про існуючі проблеми і тому надають перевагу книжкам, які виконують гедоністичну функцію. Чому ж тоді цей роман, про одне з найбільших лих ХХ століття, не відштовхнув, а навпаки заволодів аудиторією?

ен

Книжка насправді не про війну, а про мир. Автор хотів показати іншу сторону подій, які сколихнули Європу більш ніж півсторіччя тому. Це історія про вражаючу силу волі, жагу до життя та про те, як маленькі вчинки можуть мати глобальні наслідки в епоху історичних потрясінь.

У 2004 році Ентоні Дорр на одній із станцій Нью-Йоркського метро спостеріг, як чоловік скаржиться на поганий зв’язок. ‘‘30 метрів під землею, а він сердито тисне на кнопки свого телефону. Я подумав: ви зовсім забули, яке це диво говорити з іншою людиною на величезній відстані через крихітний передавач та мікрофон. І всі ці електромагнітні хвилі пронизують нас і несуть тисячі повідомлень! Усе це змусило мене написати книгу. Я хотів увічнити цю магію, коли ти здалеку чуєш голос іншої людини.’’

Дорр вирішив розповісти про хлопчика, який в закритому приміщенні, фактично ув’язнений, слухатиме як по радіо читатиме історії одна дівчинка.

ра

Пізніше Ентоні Дорр опинився у французькому містечку Сан-Мало. Яке зачарувало його древньою фортецею, вишуканою архітектурою на узбережжі океану. Редактор письменника зауважив, що місто було майже вщент зруйноване в 1944 році. Письменник почав вивчати історію міста та усвідомив, що саме тут має перебувати головний герой майбутньої книжки. Також Ентоні  дізнався, що в 1940, коли в Париж увійшли німці, почалася масова евакуація мистецьких цінностей. Все це потрібно було вивезти в найкоротший термін. ‘‘І тут я зрозумів, про що буде моя книга: радіо, вторгнення німців у Париж, хлопець, запертий в мурах Сен-Мало.’’

Автор прагнув написати книгу, яка нам нагадає про магію радіо, яка відтворить ті крихти людяності в часи війни, про які давно вже ніхто не згадує.

12325378_820091808120649_953862633_n

Незриме світло охоплює навіть безнадійну темряву. 35 тижнів роман лідирував у продажу в провідних книжкових магазинах світу. Однак, росіян не вразили ні історія сліпої дівчинки та німецького хлопця, ані прорив із винайденням радіо в історії людства. Адже, на їхню думку, в книжці висвітлено однобокий, різко негативний образ радянської армії та применшено роль Радянського Союзу в Другій світовій війні.

Однак, незважаючи на деякі негативні рецензії, книжка Ентоні Дорр ‘‘Все те незриме світло’’ є подібною до NadelimHeuhaufen – голки в копиці сіна. Подібну світлу історію годі й відшукати серед купи мотлоху, який є популярною літературою.

Автор: Ірина Ісаєва

Фото з Інтернету

останнє фото надане автором публікації