Важливе
Станіславський безперестану казав би «Вірю!»

Станіславський безперестану казав би «Вірю!»

  Театр Леся Курбаса  вже не один рік зачаровує глядачів новаторськими та сміливими виставами.  Ми поспілкувалися з молодим та перспективним актором театру Андрієм Петруком.

фото1

 «питання «моє це чи ні» не виникало, та  я і тепер не знаю цього, але не відрікаюсь..»

                                       Бажання стати актором було імпульсивним, чи Ви довго йшли до цього?

          В мене було імпульсивним, навіть дуже. Бо я в дитинстві колись думав «Класно…актори», але коли був в одинадцятому чи десятому класі хотів йти на журналіста, або на українську філологію. Однак спробував свої сили у акторстві. Коли прийшов на творчий конкурс, побачив цю атмосферу, зрозумів, що в іншій професії себе не бачу.

 

          В школі часто відвідували театр?

          До вступу був в театрі 3 рази. Я з маленького містечка  Франківської області, де театром і не пахне..якщо один раз в десять років привезе хтось з Франківська свою виставу то добре.

–             У студентів часто буває переломний момент, коли вони  розуміють, що вони                             розчаровані в університеті, системі навчанні,  обраній професії, чи  стикалися Ви з таким?

 Прямо як в нашій виставі «Диплом»(сміється). Ні, в мене не було такого. Щодо навчання, в нас може факультет ще такий , хоч я і  не хочу ображати інші факультети, але в нас якось цінують моральні цінності більше…якщо можна так пояснити.

Звичайно були на 1 курсі мінімальні сумніви, бо  коли після школи приходиш і бачиш,  як треба працювати тут, думаєш «Воно мені треба?». Але питання «моє це чи ні» не виникало, та  я і тепер не знаю цього, але не відрікаюсь..

 

          Один з сучасних митців, сказав «Натхнення – це казки, якими нас годували в минулому столітті. Насправді, навіть якщо це творча робота, це в першу чергу – робота» Чи Ви погоджуєтесь з цим? Або ж вірите в існування музи, натхнення?

          Натхнення якраз народжується в роботі. Іноді думаєш «Так би й не йти на ці репетиції», але приходиш,починаєш робити і не можеш зупинитись. Раз і 4 години вже пройшло..Коли? Як?  

Але я не дуже погоджуюсь з висловом, це навіть не натхнення, а бажання має бути.

У Львові, в інтелектуальних колах,  творчість вашої групи  називають вже «зародженням нового театру». Ви граєте на одній сцені з відомими і заслуженими акторами. Які відчуття від співпраці з такими людьми? Ви сприймаєте їх як викладачів, або ж радше порадників?

– В нас нема такого, щоб існував  поділ «викладач-студент». Мабуть краще казати «наставник», хоч це трохи і пафосне слово . Звичайно, є  повага, при чому з обох сторін. Все побудовано на повазі і любові. Як це в Сковороди було «Не вчи камінь котитися, просто прийми перешкоду – і він сам покотиться!».

Це дуже класно, коли є людина,яка старша за тебе, досвідченіша, але ви спілкуєтесь на рівних. Це дуже цінно,хоч і треба тримати баланс і не перегинати палки.

фоторевіде3             «Добре, коли театр змушує говорити сам з собою.»

 

          Театр  імені Леся Курбаса завжди відрізнявся своєї неординарністю від інших театрів Львова, відходом від традицій і чогось буденного. Ваша група, втілювала як традиційні сюжети, так і експериментальні. Чи на Вашу думку правильно все ж таки повертатись до першоджерел, ставити традиційні вистави, бо все ж таки це наша історія, або пробувати щось нове, експериментувати?

          Як би то не було, першоджерело – це фундамент. На 1 курсі,наприклад,  ми  брали «Іліаду» Гомера, надзвичайно важкий твір. Класика – це фундамент,її не можна оминути. Потім вже на цьому фундаменті можна і будувати інше, пробувати той самий експериментальний театр. Всі ці сучасні автори все одно черпали матеріал зі старого, ну а як інакше?  Не можна створити щось нове,не знаючи того, що було. Все взаємопов , язано.

          Багато століть тому, театр був місцем відпочинку,розваг.. Августин Блаженний у «Сповіді» писав, що «Людина приходить в театр, для того щоб поспівчувати трагічним подіям які він бачить на сцені. Він як глядач, хоче теж сумувати разом з акторами і оцей сум для нього є насолодою. Але це тільки  в театрі, в реальному житті, він аж ніяк не бажає пережити те саме.» 

          Театр не розважальна штука. Так,  це дуже потужний комунікаційний рупор..але не місце для розваг, театр не ставить такої мети.

          Нещодавно прочитала такий коментар, що вистави не мають подобатись, і нам треба відмовлятись від таких вистав, що подобаються, а відвідувати такі, що провокують на думки. Погоджуєтесь?

          Трошки так. Хоча, якщо воно провокує думати, то мало б і подобатись. Добре, коли ти приходиш в театр, дивишся виставу і є про що подумати. Думати не щодо гри акторів, сценографію..але вистава саме думки зароджує. Добре, коли театр змушує говорити сам з собою.

фоторевіде2

          В рамках проекту «Театр сучасного драматурга» минулого червня була прем’єра вистави «Диплом» (автор молодий драматург Сашко Брама ред.). Ця вистава призвела до  багатьох обговорень, довгих дискусій між студентами, викладачами і самими акторами, деякі нещадно критикували її, в той час як інші називали виставу найкращою в своєму роді. Яка на Вашу думку була першомета вистави?

          Взагалі «Диплом» -це  документальний театр, хоч він і трохи відійшов від того. Воно про систему, іне тільки про освітню…Що  таке система, чи підтримують люди систему, як люди з неї виходять,що воно народжує і що воно губить. Просто освіта – це один з прикладів цілісної системи

  –     Яким ви бачите своє життя після закінчення університету? Пов , язуєте його тільки з театром, чи можливо маєте ще якісь перспективи,плани?

-Я навіть не знаю,що відповісти. Звичайно, я надіюсь, що майбутнє буде пов , язане з театром…всяке буває, час покаже.

В Україні, на жаль, все це дуже повільно розвивається..Театри в такому застої. Я б хотів поїздити, багато чого треба набратись, але я звичайно,хотів би працювати тут.

– Український театр відроджується, чи вимирає?

– Це не мені судити. Я думаю,що він стоїть. Звичайно, є дуже круті вистави, амбіційні люди, які хочуть творити… Не завжди є вільна платформа, де можна все це розвивати. Все дуже консервується. Пам , ятаю, приїжджав режисер Київського театру «Дах» Троїцький, він планував зробити такий проект у Львові:запрошувати закордонних режисерів для співпраці з нашими акторами, робити нові вистави. Після того  були такі коментарі, від людей дуже близьких до театру «А що це нам дасть?Що це дасть Львівському театру? » Хіба це мало дає?  Коли актор працює з різними режисерами, стилями, він збагачується, росте професійно.

 – Як, для людини, яка не цінує театральне мистецтво, пояснити користь театру? 

– Театр змушує думати. Розширюється світогляд. Яку користь може дати театр?Звичайно,він тебе не нагодує не напоїть, але все ж воно щось докладає..по маленьким цеглинам будує людину. Навіть коли людина потрапляє на якусь не дуже хорошу виставу, вона вчиться аналізувати,критикувати, розвиває смак.  Театр, разом з книжками,іншими культурними заходами зіграють дуже важливу роль у процесі розвитку людини.

   Автор: Ревіде Зиятдинова

  Фото з Інтернету