Важливе
Музикознавчі секрети від Collegium Musicum

Музикознавчі секрети від Collegium Musicum

Кожен любить слухати музику. Будь-яка сучасна людина має улюблений гурт, чи бодай улюблену пісню.  Чари музики в тому, що вона слугує своєрідним фоном для наших думок, одягає емоції у шати мелодійних нюансів. Але слухаючи переплетення звуків, майстерно обрамлених у нотний листок ми рідко-коли задумуємося про історію того, чи іншого музичного шедевру, рідко заглиблюємося у їхню суть, символіку.  Але спільнота CollegiumMusicum, яка вже відома серед львів’ян організацією чудових концертів симфонічної музики, а також поетичними вечорами, подарувала всім охочим унікальну нагоду розгадати секрети музики бароко, Ренесансу,  а також історію становлення українського партесного концерту.

Лектором був відомий музикознавець, композитор, органіст Богдан Дем’яненко з Києва. Його манера викладання була легкою та невимушеною, а також вдало ілюструвалася фрагментами музичних творів – мадриґалів, концертів, опер; та фотографіями композиторів. Така мультимедійність була дуже доречною, так як деякі професійні  музикознавчі терміни без ілюстративного матеріалу могли  видатися надто складними для пересічного слухача лекції.  Цікаво, що теми були новими для багатьох слухачів. Наприклад, можна було дізнатися про те, як розвивалася хорова традиція від бароко і у часи Ренесансу. Сміливим і дуже оригінальним було зауваження  лектора щодо часів бароко. Зокрема Богдан  Дем’яненко розповів, що Середньовіччя було зовсім не «темним» періодом занепаду, а навпаки спокійним періодом еволюційного розвитку мистецтва, тоді як у часи Ренесансу мистецтво розвивалося дуже швидкими темпами, але саме у цей період, власне, і відбувалися звірства інквізиції.

Остання лекція була присвячена темі українського партесного концерту. (Партесний концерт – це вокально-ансамблевий жанр 17 – першої половини 18 століття. Побудований на протиставленні-змаганні різних груп вокального ансамблю acapella). Ця тема складає сферу поточних наукових інтересів Богдана Дем’яненка, а відтак інформація про українські концерти такого типу була новою і в принципі розголошувалася для широкої аудиторії вперше.

За словами одного із організаторів заходу Тараса Демка, проведення лекцій було новим досвідом для CollegiumMusicum, своєрідним експериментом, який можна вважати вдалим. Тарас додав, що спільнота буде продовжувати організовувати лекції, але вже з додаванням літературної канви, адже CollegiumMusicum є музично-літературним проектом.

ktrws]1  

Автор: Оксана Бабенко

Фото надані Collegium Musicum