Важливе
«Японська весна».  Орігамі та фурошокі – секрет простих та чудних речей

«Японська весна». Орігамі та фурошокі – секрет простих та чудних речей

Другий день «Японської весни» у Львові. Субота. Із самого обіду починається майстер-клас по виготовленню японських дрібничок та водночас цінних речей.

Орігамі – відоме слово для пересічного українця. Мистецтво складати папір давно вже прижилося і в Україні. Його особливість  можна описати так: «від простоти до витончених форм».  Адже як із звичайного клаптика паперу утворюються різні предмети( тваринки, сердечка, квіточки)? Джерелом роботи є, звісно, умілі руки митця. А ним може стати кожен, головне – концентрація та послідовність дій у процесі виготовлення паперового чуда.

Орігамі розвиває просторове мислення, допомагає концентруватися та тренувати мозок. Що ж до фурошікі, то це вже менш відоме слово для українців. Із японської перекладається як «килимок для лазні». Насправді, це квадратний клаптик тканини, який призначений для перенесення різних предметів. У давнину японці використовували фурошікі у якості сумки для  одягу під час відвідин лазні. Тепер практичність прямокутного полотна  вражає. Із нього можна створити і вишукану сумку із кільцями, і чохол для пляшки чи парасолі, і подарункову упаковку. Тканини для фурошікі використовують різноманітні: шовк, бавовна, змішані тканини.

06.04.2014.2

Думаю, із тлумаченням слів «орігамі» та «фурошікі»  ми впоралися. Тепер слід заглибитися у самий процес виготовлення цих милих японських штучок. У цьому нам допоможе майстер-клас з оріґамі та фурошікі , що проходить у кав*ярні Дзиґа в рамках проекту «Японська весна».

У затишному, мистецькому холі вже зібралося доволі людей. Від бабусь до дітлахів – усіх  цікавить японська культура. Керівник майстер-класу – Андрій Грубський – у барвистому кімоно розповідає про фурошікі і щось чаклує над клаптем барвистої тканини. Спершу ми намагаємося зробити сумочку із вузликів. Вийшла непогана річ, таку можна й угледіти  в модному бутіку за 800 з гаком гривень. Непогана ідея – огортати подарунки у фурошікі. Виглядає святково та приємно. Способів крутіння полотна є тисяча. Андрій каже, що кожен з нас може придумати свій виріб із  квадратного клаптика. Фурошікі – це мистецтво без обмежень і рамок. От спробуйте! Можливо, у вас вдома давно стоїть забутий-непотрібний огризок від колишнього плаття чи штанів. А з нього можна створити нову річ! Без машинок, голок, ниток та зайвої метушні. А просто меткими вузликами та багатою фантазією в своїй голові.

06.04.2014.3

Наступний майстер-клас на сьогодні – орігамі. Ось тут вже сильно радіють діти, їхні прудкі пальці підкорюють папір швидко та невимушено. Ми робимо сердечко. Здається, банальщина. Але у ній є щось небуденне, повірте. Коли бездушний листок перетворюється на мистецький виріб, на мить ти себе відчуваєш майстром.

Сердечка у всіх виходили різні, звісно, у кожного своє бачення світу. Але всі вони були красивими.

Далі – всі прагнуть «впіймати журавля». Та спершу його потрібно скласти. Технологія непроста, закручена, часами дуже заплутана. Та всі стараються – своїми ж руками ліплять щастя. Адже журавель – символ гарної долі. За японською традицією, якщо зробити 100 штук журавликів-орігамі і скласти їх у відповідній формі, загадане бажання збудеться.

06.04.2014.5

«Мета наших майстер-класів – показати людям, що на світі існує багато цікавих речей. Наше завдання – ознайомити людей із японською культурою, нехай кожен з них побуде хвилинку митцем. Як казав Тарас Шевченко, «чужого научайтесь, свого не цурайтесь». Я вірю, що саме японська культура збереже українську. Ми бачимо, яка різноманітність японських мистецтв, а тоді усвідомлюємо, що Україна зовсім не відстає. Нам потрібно показувати українську культуру іншим народам. Такий обмін знань допомагає зберегти «своє». Японці дивуються із наших вишивок, то чому ж ми проходимо повз них байдуже?

06.04.2014.6

Фестиваль «Японська весна» покаже, що Японія – це не тільки з*їсти суші, суто меркантильні інтереси. Це – ще й культурне та духовне збагачення, яке так потрібне нам сьогодні», – розповідає Андрій Грубський, модератор майстер-класів.

Опинитися у світі іншої культури, відчути аромат Сходу, забути про сірий графік і поринути у незвичність – все це дають нам майстер-класи «Японської весни». Насправді, японці бачать у буденному вишукане. Усі їхні речі для побуту, іграшки, одяг, конверти – є витворами мистецтва.  У японців  просте життя, але сповнене прекрасного.

Автор: Катерина Воронова