Важливе
Історія ліжка і його вплив на біографії великих людей

Історія ліжка і його вплив на біографії великих людей

У 2020 році українською мовою вийшла книга одного з проєктів Єльського університету, авторами якої стали Браян Фаґан і Надя Дуррані. «Запрошуємо поринути в захопливу цивілізаційну мандрівку, де «сцени в ліжку» мають приховано глибокий сенс».

Не зважаючи на провокаційну назву, у книзі мова йде про історію предмету, який ми щодня використовуємо, але нічого про нього не знаємо. Як вже можна здогадатися, книга цілком присвячена ліжку.

Читаючи книгу, ми подорожуємо у часі: від перших лежанок найдавніших предків аж до футуристичних ліжок майбутнього з постійним доступом до електронного світу та USB-портами. «Ліжко, в якому ми досі проводимо третину життя, може розповісти чимало захопливих історій!»

Сьогодні ліжко – приватне місце, яке не показують у вихованому товаристві, але книга доводить, що таке сприйняття цього предмету з’явилось зовсім нещодавно. Археологи Браян Фаґан і Надя Дуррані відкривають цікавий світ найбільш недооціненого артефакту в історії людства. У книзі досліджено різноманітні аспекти місця для сну і всього, що люди колись у ньому робили.

Цікава й проста мова викладу, ілюстрації й детальні описи у книзі, створюють тотальний ефект присутності. Спочатку можна відчути себе мешканцем стародавнього Риму чи середньовічної Європи, а потім «опинитися в ліжку» з Черчиллем і вирішувати хід війни. Автори підібрали дійсно цікаві й несподівані факти з історії, які мало кому могли спасти на думку, бо ми рідко задумуємося над тим, чим унікальне наше місце для сну.

Ще у XIX столітті, під час подорожей і в Європі, і в Америці, ліжкові компаньйони могли змінюватися щоночі. Залежно від вашого гаманця і наявності вільного ліжка у готелі, часто доводилося спати в одному ложі з абсолютно незнайомими людьми. Ліжко було не лише місцем для сну: тут народжували, вмирали і навіть вирішували державні справи.

Вдалі факти й цікаві історії, що пов’язані з ліжком, стосуються не лише історії походження цього предмету, а й соціальної історії людства. Саме у цій книзі можна знайти відповіді на питання про те, чому раніше ліжко вважалося предметом розкоші, чому воно було найшановнішим предметом інтер’єру і дороговартісним подарунком; яким ложам надавали перевагу Тутанхамон чи Людовик  XIV і чому історикиня Керол Шаммас охрестила початок нашої ери «ліжковою епохою».

Під час прочитання, часто доводиться відволіктися і подумати про написане у книзі. Справді, «Чим ми займалися в ліжку» – це така собі вікіпедія про ліжко і величезна кількість цікавих фактів, історій та прикладів з реального життя. Більшу частину книги можна розбити на цитати, одні з яких просто дивуватимуть, інші шокуватимуть, але всі вони нікого не лишить байдужим.

Видавництво «Snowdrop» ретельно підійшло до вирішення усіх питань щодо перекладу та зовнішнього вигляду книги. В очі одразу кидається інтригуюча й гучна назва і тішить сам переклад (фемінітиви й новий правопис). Книга однозначно привертає увагу до себе ще до того, як береш її до рук. Саме оформлення українського перекладу сприяє тому, щоб однозначно зацікавитися темою і прочитати книжку.

Цікаво, що якщо читач засумнівається у достовірності наведених фактів, він зможе звернутися безпосередньо до джерел. Усі наукові праці та результати досліджень, на які спиралися автори, розміщенні в кінці книги і за бажанням їх можна переглянути. Також на останніх сторінках можна дізнатися чому виникла ідея написання тексту про звичайний (але тепер ми знаємо, що це лише на перший погляд) предмет умеблювання і які ситуації передували створенню книги. Майже 300 сторінок голої правди про ліжка, яка, повірте, здивує кожного.

Підготувала Яна Русіна