Важливе
Розгледіти Вітовського: Львів відновив зйомки історичного фільму

Розгледіти Вітовського: Львів відновив зйомки історичного фільму

Цього року український кінематограф має шанс піднятися на щабель вище, адже поповниться майже десяткою вітчизняних кінострічок, які вийдуть у прокат вже 2015 року.

Серед них – історичний фільм «Толока», який відзняли  на основі Шевченкового вірша «У тієї Катерини хата на помості», історико-драматичний бойовик «Незламна», в якому розкрито воєнне та особисте життя відважного снайпера Людмили Павличенко, соціальна драма «Гніздо горлиці», сюжетна канва якої – доля жінки за кордоном, типова в наш час історія, коли домогосподарка, щоб забезпечити сім’ ю хоча б якимись коштами, емігрує і стикається із труднощами: як робочими, так і психологічними, оскільки стає іншою у ставленні до чоловіка й доньки, змінюється і сама…

Звісно, поки що у підготовці національного кінопродукту допомагають закордонні компанії, проте сучасний український глядач уже спостерігає якісні зміни. Прикладом цьому є картина кінорежисера Олеся Саніна «Поводир» або «Квіти мають очі»: лише за перший тиждень прокату (13 –16 листопада 2014 року) стрічку переглянули майже сто тисяч глядачів, а зібрати вдалося понад 260 тисяч доларів.Нагадаємо, щопровідним мотивом фільму є історія американського хлопчика, який через трагічне вбивство свого батька потрапляє у тодішній Радянський Союз і мандрує зі сліпим музикою перед і під час Голодомору.  

Вже навіть із короткого опису видно, що кожну стрічку, більшою чи меншою мірою пронизує історія . Роботу, яка повязана з такою тематикою, готують і у Львові. Вже до листопада цього року планують завершити зйомки документального фільму «Дмитро Вітовський». Поки що процес триває під керівництвом товариства жертв пошуку війни «Пам’ять». Головну роль виконує його член Тарас Семущак. Ми заглянули на знімальний майданчик музею «Літературний Львів» і поспілкувалися з директором організації Любомиром Горбачем. Він розповів нам про труднощі, з якими доводиться стикатися під час знімань, місця, які з’являться у фільмі та поділився планами.

1.     Любомире, зйомки тривають вже не перший день, а від їхнього старту минуло майже два роки. Що саме надихнуло на таку ідею?

          У 2013-му році, коли ми завершили роботу над фільмами «Бій за гору Маківку» та «Служба безпеки. Зачинені двері», режисер Віталій Загоруйко запропонував продовжити працю у такому напрямі. Хочемо сказати, що окрім пошукової діяльності, пов’язаної з перепохованням військових, та реставраційної, наше товариство знімає і фільми. У стрічках відтворюємо діяльність культурної та військової верстви населення. Тому обираємо осіб, які відзначилися активною громадською позицією та показали гідний приклад. Це Євген Петрушевич, Степан Бандера, Євген Коновалець, Дмитро Вітовський та інші. Люди живуть цією роботою і залюбки перевтілюються в акторів.

 

фото

2.     Відомо, що зйомки розпочали майже два роки тому. Що завадило їх продовжити?

         Ми зупинили знімальний процес через фінансові труднощі та революційні події, що розпочалися наприкінці 2013 – ого року. Встигли лише відзняти першу частину, яка відображає період від дня народження сотника до організації ним Листопадового чину та проголошення ЗУНР. Члени товариства брали участь у Революції Гідності, багато хто зараз на Східному фронті. Тому знімаємо з тими, хто залишився, а в процесі добираємо акторів.

 

3.     Скільки коштів уже вклали у знімання і скільки потрібно ще?

Перша частина обійшлася нам у 50 тисяч гривень. Коштів на продовження роботи держбюджет не передбачив. Розуміємо, що причиною цьому є і війна. Зверталися до львівських олігархів, проте допомоги не одержали. Для того, щоб завершити фільм, треба ще 200 тисяч гривень. Державні установи не надто сприяють, для зйомок на місцях потрібно платити шалену кількість коштів – десь тисячу гривень за годину. Тому звертаємося до небайдужих допомогти фінансово.

 

4.     Коли український глядач зможе побачити історію про сотника УСС?

         Самі зйомки плануємо завершити влітку, восени монтуватимемо та підбиратимемо музику. Якщо вдасться зібрати необхідну суму коштів, вже 1 листопада цього року, до чергової річниці ЗУНР, відбудеться прем’єра. Перший перегляд, як зазвичай, проведемо в театрі імені Олександра Довженка, прокат плануємо в українських кінотеатрах та в ефірі місцевих телеканалів. На жаль, з минулими фільмами під час правління Януковича та і Ющенка також, на столичні телеканали вийти не вдалося. Можливо, прорвемося цього разу, може, влада нарешті зрозуміє, що російська пропаганда сильніша і топить нас. Хотілося, щоб звернули увагу на документалістику і тих, хто її творить. Це і стане підтвердженням того, що правління за Україну не лише на словах.

 

5.     Які локації залучили до зйомок?

         Ми вже знімали сцени уШевченківському гаю, зараз знімаємо у музеї «Літературний Львів», зокрема, частини, коли Вітовський був студентом і разом зі свідомою молоддю організовував творчі вечори . Друга частина міститиме кадри боїв за місто Львів між українцями та поляками. Зніматимемо в лісі, будуватимемо окопи та бліндажі, використовуватимемо піротехніку та артилерію. Яскравими сценами мають бути бої кінноти Галицької армії. Проте ж знову – питання у коштах.

 

6.     Якою буде Ваша наступна робота?

         Після прем’єри стрічки «Дмитро Вітовський» хочемо взятися за фільм,  присвячений УПА, а саме – бою під містом Грубешів.

Наразі знімання ще тривають, актори входять в роль, а глядач матиме змогу дізнатися про такого громадського діяча, як Дмитро Вітовський, більше. Вже у листопаді цього року.

Автор: Юлія Девда

Фото з Інтернету