Важливе
Вірний друг Зигмунда Фройда, Ніцше та Рільке

Вірний друг Зигмунда Фройда, Ніцше та Рільке

Навіть звичайна біографія Лу Саломе без вагомих деталей (таких, наприклад, як особливості відносин з відомими людьми) доводить непересічність цієї Жінки. Адже не кожна жінка того часу могла досягти успіхів у психоаналізі, філософії, релігієзнавстві. Не кожна мала сміливість відмовити стільком чоловікам у пропозиції вийти заміж і залишатися незалежною, а тим більше жити з двома чоловіками. Пишу про неї з великої літери неспроста, вона мене захоплює своїм інтелектом, працьовитістю, сміливістю, оригінальністю.

«Жодна жінка за останні 150 років не мала більшого впливу на німецькомовні землі», – так сказав про неї Курт Вольф, німецький письменник, «найрозумніша жінка, яку я коли-небудь знав», – говорив Фрідріх Ніцше.

Лу Саломе. Письменниця, філософ, лікар-психотерапевт. Жінка, яка залишила слід у житті таких відомих осіб як Фрейд, Ніцше та Рільке. Для Європи, особливо для Франції та Німеччини, вона є музою та блискучою вченою. Протягом життя Лу Саломе з’являлася на сцені основних подій інтелектуальної історії, створивши живий зв’язок між найбільш впливовими мислителями того часу.

Однак чим же вона є настільки особливою, що аж змогла зацікавити видатних людей свого часу?

Лу(їза) Андреас-Саломе народилася у 1861 році у Санкт-Петербурзі у сім’ї російського офіцера та дочки цукрового магната. Вона була четвертою дитиною. Дівчинка була дуже близькою з батьком, якому на момент її народження було 57. Старші брати обожнювали свою маленьку сестричку. Далі вона згадуватиме, що у кожному чоловікові бачитиме саме їх. Вдома розмовляли німецькою, французькою та іноді російською. Книги свої у подальшому писала німецькою.

Протягом життя вона мала багато імен, що може бентежити читача. Народилася вона як Луїза фон Саломе. Згодом удома їй дали ім’я Льоля, а коли стала старшою, то стали називати просто Лу. У німецькому паспорті вже була записана як Лу фон Саломе, однак згодом викинула часточку «фон». Після заміжжя стала Лу Андреас-Саломе, та через довжину імені люди кликали її просто Фрау Лу.

Дівчині було 17, коли помер батько. Тоді вона вже почала вивчати філософію та історію релігій. Її вчителем був молодий  пастор Гендрік Гійо,  мав двох дітей. Проте навчання Лу перервалося після того, коли наставник запропонував їй одружитися. Далі з матір’ю вони подалися у Швейцарію, де вона навчалася в університеті Цюріха. Лу Саломе була однією з перших дівчат, яких приймали до навчального закладу такого рівня. Там вона вивчала філософію, історію мистецтва та порівняльне релігієзнавство.

Уже тоді у неї були проблеми з легенями, лікарі прогнозували не більше п’яти років життя. З метою лікування Лу поїхала в Італію, де познайомилася спочатку з Полем Ре та Фрідріхом Ніцше. Обоє були німецькими філософами та старшими від Лу, Полю було – 32, Фрідріху – 37. Кожен з них у свій час робив їй пропозицію про одруження, проте вона лише відмовляла, посилаючись на те, що недостатньо доросла для таких стосунків. Єдине, чого вони змогли досягти – це протягом деякого часу жити разом в одному помешканні із Лу. Той період відображений на фотографії, зробленій за ініціативою автора «Заратустри». На ній Ніцше і Ре постають у ролі коней, а Лу на возі з батогом у руці їх поганяє.

Згодом життєві шляхи розійшлися і у 1887 році вона вийшла заміж за відомого орієнталіста та філософа Фредеріка Карла Андреаса, хоча й не могла уявити себе у ролі дружини. Лу ніколи не мала з ним статевих відносин, вона так вирішила ще раніше. Однак це не перешкоджало прожити з ним 40 років.

З 1897 по 1901 вона мала стосунки з Райнером Марією Рільке. Оскільки поет  був молодший за неї на 14 років, то її часто сприймали за його матір. З ним вона була у Росії, де  зустріла Лева Толстого.

У 1911 році під час конференції Лу познайомилася із Зігмундом Фройдом, а у 1912 уже попросила навчати її його ремесла. Фройд застерігав своїх учнів, що це жінка «небезпечного розуму». Під час свого перебування у Відні, вона стала найближчою ученицею Фройда, а згодом була запрошена на зустрічі, які психоаналітик проводив у себе вдома. Стосунки будувалися на глибокому взаєморозумінні, захопленні одне одним, інтелектуальній і духовній близькості.

Оселившись разом з чоловіком в Геттінгені, вона відкриває психотерапевтичну практику і багато працює.

Лу Андреас-Саломе померла від уремії в Геттінгені 5 лютого 1937 року.

Автор: Оксана Гірчак