Важливе
Доторкнутись до мистецтва

Доторкнутись до мистецтва

12 жовтня 2014 року у Львівській галереї мистецтв стартувала перша в Україні виставка картин, адаптованих для незрячих. Майже неймовірну ідею було вдало втілено в реальність, а її успіх підтвердили вдячні відвідувачі, яких виставці не бракує.

фотоарт4

Сама ідея виникла ще у лютому завдяки серії семінарів у Польщі, на яких обговорювалося як можна зробити більш доступним музейний простір для людей з вадами зору. Саме тоді Анастасія Сімферовська, молодший науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, вирішила дати змогу незрячим  відчути мистецтво, сприйняти його через дотики. Скульптури створювали студенти Львівської національної академії мистецтв. Завдання було надзвичайно важким, адже крім схожості та точності намальованих портретів, скульптори-початківці мали передати той особливий стиль, в якому була виконана оригінальна робота. Поняття символізму, класицизму та інших мистецьких течій залишаються невідомими для більшості незрячих людей, тому було важливо дотримуватися стилю, аби через дотик можна було відчути різницю художніх напрямків. Саме тому портрети для адаптації були взяті абсолютно з різних течій, різних художників, з різних країн.

фотоарт3

В процесі створення скульптур організатори відмовилися від консультацій спеціалістів, натомість запрошували людей з вадами, аби почути оцінку роботи тих, для кого вона, власне, створювалась.  Побачивши, що  кожна незряча людина змогла розпізнати за допомогою дотику як виглядає зображена скульптура, організатори продовжили почате.

Виставка мала успіх, на відкриття завітало багато людей різного віку, здорових та з обмеженими можливостями.  Такий незвичайний захід допоміг незрячим людям стати трошки ближче до мистецтва, а здоровим – спробувати його на дотик. В майбутньому організатори планують розширити кількість адаптованих картин, і вже зараз обмірковують як можна передати колір, настрій, матеріал і не лише портретів, а й інших жанрів.
Виставка триватиме до 2 листопада, тому Львівська галерея мистецтв запрошує всіх, хто ще не встиг завітати.

Автор: Наталя Барна

1 фото з Інтернету, інші фото автора.